Роль УТМР у національній безпеці країни
Днями голова Дніпропетровської обласної організації Українське товариство мисливців і рибалок - УТМР Василь ТИБАН отримав від головнокомандувача Збройних сил України, генерала Олександра Сирського Подяку за вагомий особистий внесок у зміцнення української державності, збереження суверенітету та територіальної цілісності України, єдності та демократичних цінностей, відстоювання національних інтересів, щоденне наближення Перемоги.
Василь Федорович, як керівник громадської мисливської організації, розповів за яку роботу отримано таку високу нагороду і як Товариство нині переживає цей скрутний час.
– Дніпропетровська облорганізація УТМР співпрацює в оборонному плані з обласною та районними держадміністраціями ще з 2014-го року. За це ми неодноразово отримували державні відзнаки. З перших днів повномасштабної агресії рф, наша організація долучилась до народного супротиву ворогу. Члени УТМР – мисливці, взяли участь в організації територіальної оборони, створювали контрольно-пропускні пункти, які облаштовували власними силами, несли чергування та контролювали переміщення осіб та об’єктів. Перші 2–3 місяці, більшість наших мисливців, з власною зброєю стояли на блокпостах, створених власноруч. Були у нас і дуже відповідальні місії – охороняли заміновані мости, стратегічні об'єкти. Про деякі операції ми, поки що, не можемо розповідати, але після війни, всі дізнаються про ці, часто, героїчні події за участю мисливців.
Окрім цього займались і гуманітарною допомогою, збирали кошти на придбання індивідуального захисту (бронежилетів) військовим, надавали у користування армії наші мисливські бази та адмінбудівлі, забезпечували харчами... Багато хто з наших мисливців відразу пішли добровольцями й до нині боронить країну в рядах Сил оборони України. Хто працює в розвідці, хто снайпер... На жаль, маємо і втрати серед членів нашої організації. Їхні героїчні вчинки і звитягу, ми ніколи не забудемо.
Щоб там не було, але мисливці дуже багато роблять для нашої країни, – розповідає голова Дніпропетровської ОО УТМР Василь Тибан. – У нашій області 86 територіальних громад, в кожній з них є первинний мисливський колектив нашої організації. Дехто з колективів – на фронті, хтось волонтерить, а хтось допомагає охороняти угіддя та доглядати за дичиною. Все це нині дуже важливо.
Наша область межує з Херсонською, Миколаївською, Запорізькою, Донецькою, Харківською, Полтавською, Кіровоградською областями. В багатьох з них йдуть бойові дії і звір, в тому числі хижак, мігрує до нас. Найбільша проблема, окрім лисиці, з якою ми зіштовхнулись – це шакал. Раніше ми його взагалі не бачили. Зараз він заселив Дніпропетровщину. Вовка теж побільшало.
Тож потрібно проводити заходи зі зменшення чисельності хижих тварин, які окрім економічних збитків, загрожують населенню і епізоотичними проблемами. Порівняно з довоєнним, 2021-м роком, минулоріч, випадків сказу в області стало в 11,5 разів більше! До лікарень за вакциною від сказу звернулося 1360 осіб!
За результатами цьогорічної таксації, щільність лисиці перевищує норму в 3,5-4 рази. До повномасштабної війни ми добували в області 3700 лисиць, з них на аналіз сказу здавали 1240 проб, а в минулому, 2024 році – ці цифри зменшились у 4 рази. Все це результат заборони полювання та зменшення заходів з пероральної імунізації хижаків, допомогу в якій Держпродспоживслужбі ми завжди надаємо.
У 2024 році за підтримки державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) нам все ж таки вдалось знайти спільне рішення з ОВА та отримати дозвіл на заходи з врегулювання ситуації з хижаками. Але це був дуже тернистий шлях. Нам вдалось все погодити і з осені 2024 року до 1 березня 2025 року ми проводитимо заходи зі зменшення чисельності хижих тварин.
Разом з тим, ми прийняли і внутрішню постанову президії обласної ради УТМР, відповідно до якої, першочергове право брати участь у цих заходах мають ті членів Товариства, які сплатили членський чи добровільний внесок на розвиток мисливського господарства. Користувачам угідь потрібно виживати, необхідні кошти на паливо, біотехнію, корми, охорону, податки.., тож треба якось виживати.
Ускладнює ефективність цих заходів ще те, що більшість наших мисливців у війську, і залучити до санітарних заходів ми можемо переважно пенсіонерів та ветеранів.
Але не зважаючи на всі ці труднощі, провести ці заходи нам вдалось. За два осінні місяці минулого року наші мисливці добули 16 вовків, більше 30 шакалів та 745 лисиць, 300 з яких, здали до лабораторії на виявлення сказу.
Ще є важливе питання з африканської чуми свиней. Але, на жаль, ми не можемо нині провести ні регулювання чисельності кабана, ні досліджень, ні аналітики щодо ситуації з АЧС, тому що ліміти на добування мисливських тварин не були погоджені, без чого неможливо провести відповідні заходи. Наша організація постійно доповідає на засіданнях ДНПК області про ситуацію, що склалась в мисливських угіддях, про загрози та виклики, тож ми розраховуємо на їхню підтримку у погодження лімітів на наступний мисливський сезон.
#УТМР #мисливське_господарство #мисливство #мисливцідбають